Na czym polegają rekolekcje?

Przeżycie rekolekcji w “Dworku” umożliwia refleksję nad znaczeniem zajęć codziennych, wartością życia rodzinnego oraz oddaniem Bogu i innym, w świetle podstawowych prawd wiary Katolickiej.

Rekolekcje w “Dworku” to tradycyjne, ciche rekolekcje, prowadzone przez księży z Prałatury Opus Dei. Prowadzone są osobno dla kobiet i mężczyzn, dla grup młodzieży żeńskiej i męskiej. Centrum konferencyjne Dworku posiada dwie części – starą pochodzącą z 1902 r. oraz nową wybudowaną w 2002 r. W Dworku są dwie kaplice, dwa duże salony, jadalnia, sale do nauki i miejsce dla 45 gości. Ścieżki spacerowe i mała kapliczka Matki Bożej w parku pomagają uczestnikom w zachowaniu ducha modlitwy i skupienia.

Podczas jednego dnia uczestnicy rekolekcji zazwyczaj biorą udział w porannej Mszy świętej, wysłuchują czterech rozważań prowadzonych przez księdza, odmawiają wspólnie różaniec oraz uczestniczą w błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem w kaplicy. Istnieje możliwość rozmowy z księdzem prowadzącym rekolekcje oraz przystąpienie do Sakramentu Spowiedzi.

Większość pokoi jest indywidualna. Zapewnione są posiłki w ciągu dnia (śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja), istnieje możliwość przygotowania posiłków według przepisanej przez lekarza diety (tylko w jednej z trzech opcji: celiakia, bez laktozy, cukrzycowa). Nie trzeba brać ze sobą ręczników czy pościeli.

Prosimy o zabranie stosownego ubrania (np. marynarka lub żakiet) i obuwia (nie ma zwyczaju używania kapci w przestrzeniach wspólnych w Dworku), by godnie przebywać w kaplicy i w towarzystwie innych osób.

Czasem odbywają się równolegle dwa kursy rekolekcyjne, jeden w starej, a drugi w nowej części.

Rekolekcje w “Dworku” służą wspólnemu celowi, o którym mówił św. Josemaria Escriva, założyciel Opus Dei:

Celem do jakiego dąży Opus Dei jest przyczynianie się do poszukiwania świętości i wykonywania apostolatu przez tych chrześcijan, którzy żyją w świecie, jakikolwiek by nie był ich stan i uwarunkowania. Dzieło zrodziło się, by przyczyniać się do tego, aby ci chrześcijanie, włączeni do tkanki społeczeństwa świeckiego – ze swoją rodziną, przyjaciółmi, swoją pracą zawodową, swoimi szlachetnymi aspiracjami – zrozumieli, że ich życie, takie jakim ono jest, może być okazją do spotkania z Chrystusem: to znaczy, że jest drogą do świętości i apostolstwa. Chrystus jest obecny w każdym uczciwym zadaniu ludzkim: życie zwykłego chrześcijanina – które być może wyda się komuś pospolite i marne – może i winno być życiem świętym i uświęcającym.
(Rozmowy z prałatem Escrivá, nr 60).

Rekolekcje i kursy w Dworku są wynikiem współpracy kilku podmiotów:

Stowarzyszenie Promocji Kultury i Nauki (ul. Filtrowa 27, 02-057 Warszawa) oraz Stowarzyszenie Edukacji i Kultury (ul. M. Reja 4, 02-053 Warszawa):
bezpośredni Koordynatorzy kursów i rekolekcji (odpowiednio dla mężczyzn i kobiet). Odpowiadają za przebieg wydarzeń w Dworku, ich program oraz za kontakt z uczestnikami.

Podlaskie Towarzystwo Oświatowo-Kulturalne (Boża Wola 15, 05-332 Siennica):
udostępnia Koordynatorom Dworek na potrzeby kursów i rekolekcji, prowadzi strony z zapisami, zapewnia zakwaterowanie i pobiera za nie opłatę od uczestników.

Prałatura Opus Dei:
zapewnia kapłańską opiekę duszpasterską, współpracuje z Koordynatorami w powstawaniu i realizacji programu formacyjnego, wspomaga też Koordynatorów w kontakcie z wolontariuszami.

FAQ – Często zadawane pytania

Kiedy zaczynają się i kończą rekolekcje?

Rekolekcje rozpoczynają się kolacją o godz. 20.00, a ostatniego dnia kończymy o godz. 16.00.


Jak dojechać do Dworku?

Szczegółowe informacje podane są na naszej stronie kontaktowej.


Czy mogę zmienić termin rezerwacji lub z niej zrezygnować?

Istnieje taka możliwość, otrzymasz voucher uprawniający do kolejnej rezerwacji na wpłaconą wcześniej kwotę, pomniejszoną o koszty manipulacyjne. Napisz do nas w odpowiedzi na wiadomość, którą otrzymałeś w chwili rezerwacji. Zmiana terminu lub rezygnacja sprawia, że musimy zapełnić zwolnione właśnie miejsce. Im bliżej danego terminu, tym staje się to trudniejsze, stąd wartość vouchera maleje wraz z czasem pozostającym do planowanego początku rekolekcji/kursu. Szczegółowe zasady opisane są w regulaminie zapisów.


Menu